ELEKTRICKÁ TRÚBA 051


Typ 051

I keď slovenskí jazykovedci rýchlo poupravili názvoslovie tohto výrobku na ‘elektrická rúra’, v trnavskom regióne bude tento typ produktu už navždy zapísaný ako ‘trúba’.

TECHNICKÉ PARAMETRE

Národný podnik Kovosmalt považoval elektrickú rúru na pečenie za výrobok, ktorým chcel spríjemniť život a životnú uroveň. Nie každá domácnosť mala možnosť si kúpiť plne vybavený elektrický sporák, a tak v 50-ich a 60-ich rokoch minulého storočia existoval silný dopyt i po jednoduchých a hospodárnych riešeniach, akými bolo umiestnenie jedno či dvojplatničkového variča na vhodnom podstavci spoločne s menšou samostatnou rúrou na pečenie pod ním.

Ešte elektrická trúba

Typ rúry 051 vážil 26 kilogramov pri rovnakej výške a šírke 430mm a hĺbke 570mm. Spodný a horný ohrev boli samostatne nastaviteľné dvomi otočnými rukoväťami. Stupeň 1 mal výhrev 150W, stupeň 2 predstavoval 300W a najvyšší stupeň 3 dosahoval 600W, čo pri súčasnom hornom i dolnom ohreve znamenalo celkový výhrev 1200W. Tento maximálny ohrev dosiahol po 30 minútach teplotu už 240 stupňov Celzia a po dvoch hodinách až 350 stupňov Celzia. Na zapojenie do elektrickej siete slúžila trojžilová šnúra do siete na 220 Voltov so zabudovaným chrániacim vodičom. Keďže v rámci väčších miest historicky existovali aj iné napäťové sústavy než 220 Voltov, boli v menších množstvách vyrobené rúry vhodné na takéto nižšie napätia. Z tohto dôvodu bolo nutné si kúpiť typ spotrebiča pre správne napätie, napätie sa uvádzalo na nanitovanom výrobnom štítku na zadnej strane spotrebiča.

Už rúra, a nie trúba

Ako príslušenstvo sa dodávali rošt, pekáč a dva plechy. Vzhľadom na štandardizované rozmery rúry si bolo možné dokúpiť ďalšie veci na pečenie. Vo vnútri smaltovaná rúra mala tri možnosti nastavenia výšky umiestnenia takéhoto príslušenstva. Rúra bola zvonku decentne lakovaná a smaltovaná, prevažne v krémovej a kávovej kombinácii, pričom kritické diely boli pokovené chrómovaním. Počas mnohých rokov výroby prešla rúra niekoľkými zlepšeniami, snáď najmarkantnejším bola zmena otočných rukovätí malého úzkeho typu za plnokruhové rukoväte. Keďže išlo o štandardizované otočné rukoväte pre celú radu výrobkov, rovnaká zmena bola viditeľná na všetkých kuchynských elektrických spotrebičoch trnavského Kovosmaltu – varičoch, rúrach, menších či väčších sporákoch.


Jeden komentár k “ELEKTRICKÁ TRÚBA 051”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.