KOVOVÝROBA OPMP TRNAVA


Kladivkový šrotovník KŠ 200

Menej známym výrobcom menších strojov a zariadení bola Kovovýroba OPMP Trnava. S pobočným závodom Dobrá Voda vyrábala napríklad Prepravný vozík PV 350 alebo Kladivkový šrotovník KŠ 200, o ktorom si krátko napíšeme.

KLADIVKOVÝ ŠROTOVNÍK KŠ 200

Kladivkový šrotovník bol vyvinutý pre drobnochovateľov domácich zvierat, ktorí potrebujú kvalitný stroj na šrotovanie obilia (jačmeň, kukurica a podobne).

Detail hornej časti

Šrotovník sa skladal z hornej časti (teleso šrotovacieho zariadenia) a dolnej časti (podstavec), ktoré si musel kupujúci spolu zmontovať do finálnej pracovnej zostavy.

Bezpečná prevádzka silným motorom o výkone 2,2kW bola iba pri odbere prúdu do 4,7 ampéru. Na správne nastavenie tohto maximálneho príkonu slúžil bočný ampérmeter, pomocou ktorého si drobnochovatelia mohli skontrolovať aktuálny odber prúdu pri prietoku obilia. Nastavenie sa robilo nasypaním obilia a postupným otváraním regulačného plechu spusteného šrotovníka. Po dosiahnutí hodnoty 4,7 ampéra si bolo treba zaistiť aktuálnu polohu otvorenia regulačného plechu priatiahnutím krídlovej matice ako maximálnu prevádzkovú hodnotu otvoru. Tým bol dosiahnutý maximálny výkon predstavujúci približne 220 kg šrotu za hodinu (platilo pre obilie do vlhkosti 14%). Vzhľadom na prekračujúcu hlučnosť pri práci bolo nutné používať ochranné pomôcky na ochranu sluchu.

Kladivká a sito

Zámenou sít s rôznymi veľkosťami otvorov bolo možné dosiahnuť požadovanú zrnitosť šrotu pre jednotlivé hospodárske zvieratá. Pokiaľ boli kladivká už opotrebované, jednoduchým pootočením sa mohli používať naďalej z druhej strany. Toto pootočenie kladiviek o 180 stupňov bolo technicky zvládnuteľné drobnochovateľmi v domácich podmienkach. Naozajstná výmena kladiviek za nové bola nutná až po opotrebovaní kladiviek z oboch strán.


37 komentárov k “KOVOVÝROBA OPMP TRNAVA”

  1. Zdravím, nie je mi známa novovýroba, niektorí majitelia si ich dávajú vyrezať v zámočnickych dielnach v mieste bydliska z patričnej ocele. Pri osadzovaní nových kladiviek samozrejme pozor na správne vyváženie šrotovníka. Dúfam, že nájdete správne riešenie nových kladiviek tak, aby šrotovník slúžil ešte dlhé roky!

   1. Pozdravujem…prosím vás..viete mi poradiť alebo nieako napisat plán ako správne vložiť kladivka do srotovnika typu-kŠ 200????za odpoved Dakujem..Farský

 1. Dobrý den, prosím o informaci zda je možno ještě sehnat náhradní síta různých velikostí. Děkuji

  1. Zdravím,
   áno, momentálne jeden pán u Levíc vie vyrobiť sitá, rošty a kladivká na mieru. Na serveri http://www.bazos.sk si dajte do vyhľadávača dve slová -> sita srotovnik , malo by ukázať inzerát s kontaktnými dátami.
   Nech sa darí!

   1. Dobrý deň,
    Neviete náhodou nejakú novú informáciu ohľadom možnosti zohnať náhradné sito na uvedený srotovnik? Pozerala som dnes na “bazos”ale nenasla som kontakt
    Dakujem

    1. Dobrý deň,

     kontakt som Vám zaslal na email, hádam sa Vám to podarí spoločne s pánom vyriešiť.

     S pozdravom,

     Róbert

     1. Dobrý den. Měl by jsem zájem o síta a kladívka na KŠ200. Mohu poprosit o kontakt nazmiňovanou osobu která je umí vyrobit? Děkuji.

      1. Dobrý deň,prajem.
       Môžem Vás poprosiť o kontakt na toho šikovného pána,ktorý vyrába sitá a kladivká na šrotovník KŠ200?
       Ďakujem.

       1. Dobry den vedeli by ste my poslat kontakt na toho pana …ak ste ho dostali …ohladom nahradnych dielov na srotovnik…

     2. Dobrý deň prajem, mohla by som poprosiť kontakt na toho pána ktorý vie spraviť sito na štrotovník KŠ200? Vopred ďakujem.

 2. Dobrý den. Měl by jsem zájem o síta a kladívka na KŠ200. Mohu poprosit o kontakt nazmiňovanou osobu která je umí vyrobit? Děkuji.

 3. Dobrý deň.Mozem Vás poprosiť o pána,ktorý vyrába náhradné diely(kladivká) na srotovnik KŠ 200 A .Ďakujem veľmi pekne

 4. Dobrý deň.Mozem Vás poprosiť o pána,ktorý vyrába náhradné diely(kladivká) na srotovnik KŠ 200 A .Ďakujem veľmi pekne

 5. Dobrý deň.Mozem Vás poprosiť o kontakt na pána, ktorý vyrába náhradné diely(kladivká) na srotovnik KŠ 200 A .Ďakujem veľmi pekne

 6. Dobrý den, mohl bych také poprosit o kontakt na pána co vyrábí náhradní síta a kladívka na tento šrotovník. Děkuji Hladík.

  1. Dobrý deň, pán sa žiaľ už tomuto druhu výroby nevenuje. Takže momentálne nedokážem vypomôcť so žiadnym kontaktom na dovýrobu.

 7. Dobrý deň. Aj ja by som vás poprosil kontakt na pána ktorý vyrába sita a kladivka na kš200. Ďakujem. S pozdravom
  Fertáľ Gabriel

  1. Dobrý deň, pán sa žiaľ už tomuto druhu výroby nevenuje. Takže momentálne nedokážem vypomôcť so žiadnym kontaktom na dovýrobu.

  1. Dobrý deň, pán sa žiaľ už tomuto druhu výroby nevenuje. Takže momentálne nedokážem vypomôcť so žiadnym kontaktom na dovýrobu.

 8. Prosím Vás kde by som mohol kúpiť sitko do šrotovnýka rozmery šírka 11 CM dĺžka 85 CM s dierkami 3, 4, a 5 MM, a akej cene. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.